رطوبت سنج جامدات

رطوبت سنج جامدات چیست ؟

رطوبت سنج جامدات دستگاهی است که می تواند رطوبت چوب و سایر محصولات ساختمانی را اندازه گیری و نمایش دهد. رطوبت اجسامی از جمله : گچ، پنل های چوبی، بتون و… را می توان به وسیله این دستگاه  اندازه گیری کرد.

کاربرد رطوبت سنج جامدات در کجاست ؟

برای شناسایی رطوبت چوب، دیوارها و یا سایر مصالح ساختمانی، جهت جلو گیری از خسارات ناشی از رطوبت زیاد و یا مجاورت با آب و رطوبت می توان از این دستگاه استفاده کرد. رطوبت سنج ها در کارخانجات مبلمان سازی و بازسازی، کارخانجات جهت خشک کردن چوب، بازرسی ساختمان و مبارزه با آفات، کنترل رطوبت زغال سنگ جهت  محاسبه دقیق وزن و… از این دستگاه استفاده کرد.

رطوبت سنج ها چگونه عمل می کنند؟

رطوبت سنج جامدات به دو نوع تقسیم می شوند:
پراب مخرب (نفوذی ) و پراب غیر مخرب (غیر نفوذی )
رطوبت سنج جامدات با پراب مخرب، رطوبت اجسام را به وسیله پراپ پین مانند اندازه گیری می کنند. بدین صورت پین ها مستقیما داخل جسم  فرو (۵ میلی متر) می شود و اندازه گیری کرده و به صورت نموداری و یا عددی نمایش می دهند.
رطوبت سنج جامدات با پراب غیرمخرب، که به صورت غیر نفوذی در جسم بلکه به صورت لمسی با جسم عمل اندازه گیری را انجام می دهند و گاها به همراه IR ترمومتر ها ساخته شده اند که کاربری آسان تری را برای کاربر فراهم آورده اند.
واحد اندازه گیری رطوبت برای هر جسم نسبت به جسم دیگر متفاوت است. بعضی از اجسام را می توان با % نشان داد و برای بعضی دیگر از مقیاس ۰ الی ۱۰۰ استفاده می کنیم  که ۱۰۰ میزان حد اکثر  رطوبت و ۰ میزان حد اقل رطوبت می باشد. تعدادی از دستگاها با استفاده از ۳ شاخص خشک، مرطوب و خیس کار را برای  کاربر بسیار ساده می کنند.