مولتی متر رومیزی

امروزه برای اندازه گیری چندین پارامتر مختلف به جای استفاده از چند ابزار اندازه گیری می توان از یک ابزار اندازه گیری با قابلیت اندازه گیری چند پارامتر مختلف استفاده کرد. با این کار صرفه جویی در زمان، هزینه و حتی حمل و نقل صورت می گیرد، به طوریکه فقط با استفاده از یک وسیله اندازه گیری می توان مقادیر پارامتر های مختلف را به دست آورد. مولتی متر یکی از این دستگاه ها می باشد که امکان اندازه گیری چند پارامتر متداول از جمله اندازه گیری مقدار جریان، ولتاژ، مقاومت، ظرفیت خازن و غیره را در رنج های مختلف برای کاربر خود فراهم کرده است. بسته به نوع و مدل این دستگاه، مولتی متر می تواند رنج های مختلف و یا کمیت های بیشتر یا کمتری را اندازه گیری نماید.

انواع دسته بندی مولتی متر:

مولتی متر ها به دو دسته کلی آنالوگ و دیجیتال تقسیم بندی می شوند که امروزه مدل دیجیتال آن کاربرد های بیشتر و کارایی بیشتری را در بین مصرف کنندگان دارد. هر یک از دو دسته آنالوگ و دیجیتال نیز به مدل های کوچکتری تقسیم بندی می شوند. عموما مولتی متر های دیجیتال به دو صورت پرتابل و رومیزی در بازار یافت می شوند که تفاوت این دو در اندازه و وزن آن ها می باشد و از نظر عملکرد تفاوت چشمگیری با یکدیگر ندارند.

کاربرد مولتی متر رومیزی:

مولتی متر های رومیزی بیشتر در آزمایشگاه های مراکز علمی کاربرد دارند و همانند مدل پرتابل می توانند کمیت هایی از قبیل جریان، ولتاژ و مقاومت و همچنین سایر پارامتر ها را بسته به مدل خود در رنج های مختلف با دقت بالایی اندازه گیری نمایند. از جمله این دستگاه ها می توان به مولتی متر رومیزی فلوک Fluke 8588A اشاره کرد.

عملکرد مولتی متر رومیزی:

با استفاده از این وسیله می توان به راحتی با اتصال پراب های مربوطه به دستگاه و انتخاب رنج و وضعیت مناسب از روی پنل جلوی دستگاه اندازه گیری را انجام داد. باید دقت داشته باشید که نحوه صحیح اتصال پراب به دستگاه و انتخاب وضعیت مناسب برای اندازه گیری کمیت مورد نظر امری مهم است. به طور مثال برای اندازه گیری مقدار ولتاژ با استفاده از یک مولتی متر رومیزی باید وضعیت ولتاژ AC یا DC به درستی انتخاب شود و اتصال پراب به دستگاه با انتخاب V و COM باشد. در صورتی که دو سر پراب را جابجا متصل کرده باشید مقدار ولتاژ به صورت منفی نمایش داده می شود ولی عدد نمایش داده شده کاملا صحیح می باشد، و می توان جای دو سر پراب را جابجا کرد تا عدد به صورت مثبت نمایش داده شود.