متر لیزری

برای اندازه گیری فاصله با لیزر، روش های مختلفی وجود دارد که معروفترین آنها روش «زمان پرواز لیزر پالسی » است که شباهت ذاتی به روش های “زمان پرواز” مورد استفاده در فیزیک دارد، با این تفاوت که بجای نوترون یا یون می خواهیم سرعت فوتون را اندازه گیری نماییم. از همین تفاوت ساده، می توان نتیجه گرفت که در فاصله یابی لیزری با زمان های بسیار کوتاهی سر و کار داریم. به این روش در اصطلاح «رادار لیزری TOF» نیز گفته می شود و کاربردهای متعددی در صنعت، امور نظامی و فضانوردی، هواشناسی، کنترل ترافیک، نقشه برداری معمولی و سه بعدی و … دارد.

اساس کار آینه که یک پالس لیزر ایجاد شده و به مانع مورد نظر که می خواهیم فاصله آنرا اندازه بگیریم برخورد می کند و منعکس می شود. با یک مدار بسیار دقیق زمانسنج، که باید در حد چند ده پیکوثانیه دقت اندازه گیری داشته باشد می شود فاصله را دقیقا اندازه گرفت.

سرعت سنج های لیزری پلیس راه که اصطلاحا “لیزر گان” گفته می شه هم اینطوری کار می کنند، با این تفاوت که برای سنجش سرعت خودرو باید چند بار پالس فرستاده شود تا فاصله لحظه به لحظه خودرو از دوربین حساب گردد. سرعت جسم هم از تقسیم فاصله به زمان بدست میاد. البته در عمل یک سری پالس ارسال و دریافت می شود که خطای اندازه گیری رو کاهش بدهد.

متر های لیزری کنونی قابلیت های فراوانی در خود جای داده اند مانند اندازه گیری با دقت یک میلی متر، اندازه گیری مساحت و حجم، اندازه گیری پیوسته، حافظه داخلی، اندازه گیری شیب، دوربین تصویر برداری رنگی با قابلیت زوم برای دیدن مکان های بیش از ۱۰۰ متر تا ۵کیلومتر ، … که به برخی از این امکانات در زیر اشاره می کنیم.

آیا تا به حال پیش آمده است که بخواهید ارتفاع یک ساختمان را که در برابر آن ایستاده اید به تنهایی یا بدون رفتن به بالای ساختمان اندازه گیری کنید و یا به سرعت و به سادگی شیب شیروانی را محاسبه کنید.

در این مقاله سعی شده برخی از قابلیت های متر لیزری را معرفی کنیم.
محاسبه فیثاغورث ساده : اندازه گیری فواصلی که بصورت مستقیم قابل محاسبه نیست، می توان به سادگی با محاسبه دو ضلع، ضلع سوم را محاسبه کرد. مثلا می توان رای اندازه گیری ارتفاع یک ساختمان یا دکل مخابراتی در پایین ساختمان بایستید و با استفاده از رابطه فیثاغورث و ثابت نگه داشتن متر به راحتی ارتفاع را به روش زیر بدست آورد.
ابتدا لیزر متر را روی بالاترین ارتفاع ساختمان قرار داده و اولین عدد را اندازه گیری می کنید سپس متر را هم سطح زمین طوری قرار دهید تا نقطه لیزر در ابتدای ارتفاع ساختمان قرار گرفته شود با اندازه گیری این مقدار، دستگاه ارتفاع ساختمان را به شما نشان می دهد.

فیثاغورث ترکیبی : برای اندازه گیری بخشی از یک ارتفاع

فیثاغورت دوبل : مناسب برای مکان هایی که به جهت عدم دسترسی و یا وجود مانع، امکان اندازه گیری پیوسته وجود ندارد.


اندازه گیری ذوزنقه ای : مناسب جهت محاسبه سقف های شیب دار

اندازه گیری ممیزی : (زمین پیمایی) مناسب جهت فاصله های یکسان در طول یک خط

کارکرد حداقل و حد اکثر : محاسبه حداقل و حداکثر فاصله بین دو نقطه و بصورت ترکیبی با تمامی عملکردها.