کلمپ متر چیست ؟

کلمپ متر دستگاهی است که میتوان از طریق  روشی ایمن و مناسب، جریان موثر را بدون نیاز به  پراپ اندازه گیری کرد . زمانی که جریان از طریق یک رسانا باعث ایجاد میدان مغناطیسی میشود  کلمپ متر می تواند   آن جریان را اندازه گیری کند  و میزان خوانده شده مر بوطه را به صورت (آمپر) نمایش دهد . کلمپ آمپرمتر جریان را قطع نمی کند  و اجازه میدهد  تا تکنسین ها  اندازه گیری  سریع و مطمئنی را انجام دهند.

چرا استفاده از کلمپ  TRMS  بهتر است ؟

کلمپTRMS  جهت اندازه گیری جریان AC  (جریان متناوب) بسیار دقیق هستند .زمانی که جریان  ACمورد اندازه گیری به صورت نا منظم  و نا متناوب باشد , استفاده  از کلمپ TRMS   ضروری است .بسیاری از دستگاهای  بدون TRMS  میزان AC  متوسط را اندازه گیری می کنند  و بنا براین برای اندازه گیری دقیق مناسب نیستند.

کاربرد کلمپ آمپر متر TRMS  کجاست ؟

• تکنسین های برق صنعتی و قدرت

• سوپر وایزر ها  و تکنسین ها تعمیر و نگهداری ساختمانها

• واحد تاسیسات الکتریکی کارخانجات و سازمانها و هتلها

• پیمانکاران  برق , مهندسان و متخصصان در زمینه الکترونیک

• تکنسین ها دستگاهای  خودکار هواپیما و سیستم ها ی تولید برق و تجهیزات پشتیبانی زمینی

کلمپ آمپرمتربا قابلیت DMM (مولتی متر)

این مولتی کلمپ ها علاوه بر اندازه گیری جریان ، قابلیت نمایش و اندازه گیری ولت ، اهم ، دما و فرکانس را نیز داراست .

کلمپ آمپرمترهائی مولتی فانکشن هستند  در این زمینه  وسیله خوبی برای تکنسین ها , مهندسان و پیمانکاران  میباشد .

 

اهمیت  IR ترمومترهاروی کلمپ مترها چیست ؟

در مناطقی که جریا نها ی بالا  وجود دارد ایمنی مهمترین اصل است .

به وسیله IR ترمومتری که دقیقا درون کلمپ آمپر متر قرار دارد تکنسین ها می توانند سریعا و با ایمنی کافی بدون تماس با سطح کابل و یا ترمینال و فیوزها و کنتاکتورها و سایر قطعاتی که به علت عبور جریان اضافی ، به حرارت بالای رسیده اند ، که با چشم قابل دید نیست سریع و با فاصله زیاد حرارت آن قطعه را اندازه گیری کند و از صحت عملکرد آن قبل از بروز هرگونه حادثه ای ، مطمئن شوند .

این کلمپ آمپرمتر ها در مدل های مختلف قابلیت اندازه گیری جریان متناوب AC  و مستقیم DC را در جریان های خیلی کم در حد میکرو آمپر با دقت بالا و همچنین جریان های بالا تا ۳۰۰۰ آمپر را دارا می باشند.

در جریان های بالا به دلیل  قطر بالای کابل ها از کلمپ های فلکسی بل استفاده شده است که به صورت کابل یک تکه دوره کابل حلقه می شوند.

تمامی کلمپ های موجود همگی علاوه بر اندازه گیری جریان به وسیله کلمپ دقیقا یک مولتی متر نیز در قبل خود جای داده اند.که امکاناتی نیز اندازه گیری ولتاژ متناوب و مستقیم ، اندازه گیری مقاومت ، اندازه گیری خازن ، اندازه گیری دما ، تست دیود ، ردیاب برق و در بعضی مدل ها امکان نمایش توان اکتیو ، راکتیو و ظاهری نیز مقدور می باشد که کاربر را  از به همراه داشتن چندین دستگاه بی نیاز می کند.

پارامتر دیگری که انحصارا بروی محصولات کمپانی EXTECH نصب شده ماژول بولوتوث می باشد از آنجا که دوربین های ترمویژن کاربرد ویژه ای در صنعت برق یافته اند در زمان هایی که با این دستگاه ها تصاویر کابل ها بررسی می شود با استفاده  از کلمپ هایی که امکان ارسال اطلاعات از طریق بلوتوث را دارا می باشند هنگام تصویر برداری حرارتی با ترمویژن در زمان ذخیره عکس یا فیلم امکان ثبت میزان جریان و دیگر پارامتر های آن تصویر بروی تصویر حرارتی مقدور می شود که درجای خود بسیار اهمیت دارد و در بررسی های بعدی علاوه بر بررسی تصویر حرارتی کابل ها میزان دقیق جریان  و دیگر پارامتر ها در زمان تصویر برداری میسر می شود.