ترمو متر لیزری چیست؟

ترمومتر لیزری یاIR  ترمومتر ها به تجهیزاتی گفته می شود که می توانند از فاصله مشخص دمای سطح را اندازه گیر ی کرده  و به صورت  دیجیتالی نمایش دهند

IR  ترمومتر ها چگونه کار می کنند؟

IR ترمومتر می تواند تشعشعات لیزری ساطع شده  به وسیله سطح جسم در حال آزمایش را احساس کند.

تمام اجسام اشعه مادون قرمز منتشر می کنند که میزان و شدت آن با دمای آن جسم متناسب است.

این دستگاه به سادگی تمامی اشعه های مادون قرمز را که جمع آوری نموده و بصورت تبدیلی از دما نمایش می دهد.

مزایای IR ترمومتر چیست؟

  • اندازه گیری غیر تماسی دما، مناسب و ایمن هستند.
  • IR ترمومتر می تواند دمای اجسام در حال حرکت را نیز اندازه گیری کند.
  • IR ترمومتر می تواند دما را تا فاصله ی ۵۰ متری اندازه گیری کند.

d/S  و یا نسبت فاصله به نقطه چیست؟

می توان پرتوی سنسور را همانند پرتوی یک چراغ قوه در نظر گرفت، هرچه یک چراخ قوه به دیوار نزدیک تر باشد نور کوچکتر و هرچه از دیوار دور تر باشد نور بزرگتر است، به عنوان مثال: اگر نسبت (d/s) فاصله به نقطه نور IR ترمومتر ۱ به ۱۰ باشد قطر دایره در فاصله ۱۰ متری دایره ای با قطر یک متر خواهد بود.

برای به دست آوردن اندازه گیری دقیق  می بایست همیشه سطح مورد اندازه گیری از سایز نقطه بزرگتر باشد.

انوع دسته بندی ترمومتر های لیزری

انواع حرارت سنج لیزری بسته به رنج حرارتی و فاصله مدل های متفاوت دسته بندی می شود. بعضی مدل ها قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارا می باشند که از این طریق اطلاعات را آنلاین بروی کامپیوتر نمایش و ثبت می کند.

تقسیم حرارت سنج ها از نظر نوع لیزر هم متفاوت می باشد در مدل تک لیزر نقطه لیزر بروی محل مورد نظر بسته به فاصله از جسم می تواند دمای همان نقطه یا پیرامون آن باشد ولی در مدل دو لیزر دو نقطه لیزر بروی سطح مورد نظر قرار می گیرد که بسته به دور یا نزدیک بودن از هدف این دو نقطه از هم فاصله گرفته یا بروی هم می افتد هنگامی که دو نقطه بروی هم می افتد دمای نشان داده شده دقیقا دمای همان نقطه است ولی هرچه فاصله بین دو نقطه بیشتر باشد دستگاه دمای بین آن دو نقطه را نشان می دهد.

بعضی مدل های حرارت سنج های لیزری دارای دوربین تصویر برداری و نمایشگر رنگی می باشند این مدل هم برای اندازه گیری تک نقطه از تکنولوژِی اینفرارد استفاده می کنند ولی تفاوت آن با سایر ترمومتر های لیزری وجود دوربین تصویر بر داری است. این قابلیت باعث می شود که کاربر دمای اندازه گیری دستگاه مختلف را همراه با عکس همان دستگاه و محل دقیق و میزان دقیق دما و همچنین میزان رطوبت و نقطه شبنم محیط را نیز در قالب عکس در کارت حافظه ذخیره کند و با اتصال به کامیوتر به آنالیز و پچ دستگاه ها بپردازد.

ترمومترهای لیزری را نیز در دسته بندی طبی نیز وجود دارند. این مدل مخصوص بیمارستان ها و جانداران طراحی شده اند که در دو مدل مخصوص انسان و حیوان در بیمارستان ها و دام پزشکی ها استفاده می شد. از آنجا که روش های اندازه گیری بدن انسان و تشخیص طب در روش سنتی زمان بر و چون باید داخل دهان قرار گیرد بهداشتی نیست نسل جدید این حرارت سنج ها با قرار دادن در فاصله ۵ سانتی متر پیشانی بیمار در مدت یک ثانیه دمای بیمار را نمایش می دهد به علت غیر تماسی بودن بهداشتی بودن و پاسخ سریع در مراکز درمانی استفاده گسترده ای دارند.