کلمپ آمپرمتر

کلمپ متر چیست ؟

کلمپ متر دستگاهی است که میتوان از طریق  روشی ایمن و مناسب، جریان موثر را بدون نیاز به  پراپ اندازه گیری کرد. زمانی که جریان از طریق یک رسانا باعث ایجاد میدان مغناطیسی می شود کلمپ متر می تواند آن جریان را اندازه گیری کند و میزان خوانده شده مر بوطه را به صورت (آمپر) نمایش دهد. کلمپ آمپرمتر جریان را قطع نمی کند و اجازه می دهد تا تکنسین ها  اندازه گیری سریع و مطمئنی را انجام دهند.

چرا استفاده از کلمپ  TRMS  بهتر است ؟

کلمپ TRMS جهت اندازه گیری جریان AC  (جریان متناوب) بسیار دقیق هستند. زمانی که جریان AC مورد اندازه گیری به صورت نامنظم و نامتناوب باشد، استفاده از کلمپ TRMS  ضروری است. بسیاری از دستگاه های بدون TRMS میزان AC متوسط را اندازه گیری می کنند و بنابراین برای اندازه گیری دقیق مناسب نیستند.

کاربرد کلمپ آمپر متر TRMS  کجاست ؟

  • تکنسین های برق صنعتی و قدرت
  • سوپر وایزر ها  و تکنسین ها تعمیر و نگهداری ساختمان ها
  • واحد تاسیسات الکتریکی کارخانجات و سازمانها و هتل ها
  • پیمانکاران برق، مهندسان و متخصصان در زمینه الکترونیک
  • تکنسین ها دستگاه های خودکار هواپیما و سیستم ها ی تولید برق و تجهیزات پشتیبانی زمینی

کلمپ آمپرمتربا قابلیت DMM (مولتی متر)

این مولتی کلمپ ها علاوه بر اندازه گیری جریان، قابلیت نمایش و اندازه گیری ولت، اهم، دما و فرکانس را نیز داراست.

کلمپ آمپرمترهائی مولتی فانکشن هستند در این زمینه  وسیله خوبی برای تکنسین ها، مهندسان و پیمانکاران  می باشد.

اهمیت  IR ترمومترهاروی کلمپ مترها چیست ؟

در مناطقی که جریان های بالا  وجود دارد ایمنی مهم ترین اصل است.

به وسیله IR ترمومتری که دقیقا درون کلمپ آمپر متر قرار دارد تکنسین ها می توانند سریعا و با ایمنی کافی بدون تماس با سطح کابل و یا ترمینال و فیوزها و کنتاکتورها و سایر قطعاتی که به علت عبور جریان اضافی، به حرارت بالای رسیده اند، که با چشم قابل دید نیست سریع و با فاصله زیاد حرارت آن قطعه را اندازه گیری کند و از صحت عملکرد آن قبل از بروز هرگونه حادثه ای، مطمئن شوند.

این کلمپ آمپرمتر ها در مدل های مختلف قابلیت اندازه گیری جریان متناوب AC  و مستقیم DC را در جریان های خیلی کم در حد میکرو آمپر با دقت بالا و همچنین جریان های بالا تا ۳۰۰۰ آمپر را دارا می باشند. در جریان های بالا به دلیل  قطر بالای کابل ها از کلمپ های فلکسی بل استفاده شده است که به صورت کابل یک تکه دوره کابل حلقه می شوند.

تمامی کلمپ های موجود همگی علاوه بر اندازه گیری جریان به وسیله کلمپ دقیقا یک مولتی متر نیز در قبل خود جای داده اند.که امکاناتی نیز اندازه گیری ولتاژ متناوب و مستقیم، اندازه گیری مقاومت، اندازه گیری خازن، اندازه گیری دما، تست دیود، ردیاب برق و در بعضی مدل ها امکان نمایش توان اکتیو، راکتیو و ظاهری نیز مقدور می باشد که کاربر را  از به همراه داشتن چندین دستگاه بی نیاز می کند.

پارامتر دیگری که انحصارا بروی محصولات کمپانی فلوک نصب شده ماژول بولوتوث می باشد از آنجا که دوربین های ترمویژن کاربرد ویژه ای در صنعت برق یافته اند در زمان هایی که با این دستگاه ها تصاویر کابل ها بررسی می شود با استفاده از کلمپ هایی که امکان ارسال اطلاعات از طریق بلوتوث را دارا می باشند هنگام تصویر برداری حرارتی با ترمووویژن در زمان ذخیره عکس یا فیلم امکان ثبت میزان جریان و دیگر پارامتر های آن تصویر بروی تصویر حرارتی مقدور می شود که در جای خود بسیار اهمیت دارد و در بررسی های بعدی علاوه بر بررسی تصویر حرارتی کابل ها میزان دقیق جریان و دیگر پارامتر ها در زمان تصویر برداری میسر می شود.