آشنایی با مهندسی پزشکی

خیلی از بچه هایی که اصلا با رشته مهندسی پزشکی آشنا نبودن چنین پیشنهادی رو بهم کردن که یه سری توضیح در مورد رشته مهندسی پزشکی تو سایت بذارم – شاید ما هم یه نقش کوچیکی در ترویج مهندسی پزشکی کشور داشته باشیم. در اینجا فعلاً فقط به ذکر چند نکته در مورد کلیات این رشته بسنده میکنم.

کلیاتی که باید در مورد مهندسی پزشکی دانست:

مهندسی پزشکی عبارت است از کاربرد مهندسی در پزشکی از طریق مطالعه اصول و عملکرد سیستم های زنده و مدلسازی آن، به کار گرفتن اطلاعات و نتایج حاصل در جهت تشخیص و درمان بیماری ها و همچنین جایگزین کردن اسکلت بندی های صدمه دیده در بدن. هدف این رشته تربیت متخصصانی است که بتوانند از عهده تجهیز، نگهداری و طراحی دستگاه های پزشکی برآیند یعنی مهندس الکترونیک مجربی باشند که با زمینه های پزشکی نیز آشنایی داشته و در نتیجه می توانند دستگاه های پزشکی را طراحی کرده و بسازند یا اینکه مسئول سفارش دستگاه از خارج کشور باشند.

نمونه هایی از طرح های تحقیقاتی مهندسی پزشکی که توسط دانشجویان رشته مهندسی پزشکی انجام شده است، به شرح زیر است:

طرح (پروژه) پای مصنوعی

– طراحی و ساخت دستگاه فشارسنج

– طراحی و ساخت دستگاه آپتولموسکوپی

– طراحی و ساخت دستگاه تنفس مصنوعی

– تشخیص بیماری (M.S) از طریق بررسی پتانسیل های برانگیخته

– طراحی و ساخت دستگاه دیاترمی

– تفسیر اتوماتیک (ECG) به منظور تشخیص بیماری های قلبی، عروقی

– آشکارسازی (QRS) توسط تکنیک های هوشمند

– بررسی بیماری های پارکینسون توسط تفسیر دست نوشته

– طراحی و ساخت هوتر مانیتورینگ

– طراحی و ساخت سنسور فنواکوستیک

– تجزیه و تحلیل (آنالیز) یک نمونه (مدل) ریاضی برای جریان خون در دریچه های قلب با استفاده از معادلات ناویراستوکس

– طراحی و ساخت دستگاه قالب گیری دورانی برای تهیه لنزهای نرم چشم

– بررسی روش های نظری و عملی ساخت وسایل جراحی

– ساخت دستگاه اندازه گیری بیوچسبندگی لایه های نرم بدن

توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه مهندسی پزشکی

توانایی علمی: دانشجوی این رشته لازم است در دروس ریاضی و فیزیک قوی باشد زیرا باید دید پایه ای قوی در مهندسی الکترونیک داشته باشد. یعنی با کوشش و مطالعه بسیار هم در دروس اصلی رشته الکترونیک و هم در دروس تخصصی خود توانمند باشد. همچنین باید ذهنی خلاق همراه با قدرت خلق ، آفرینش و ابداع مدل ها داشته باشد تا نمونه های متفاوت در زمینه آلات و وسایل پزشکی را بسازد.

علاقمندی ها : دانشجوی این رشته باید محیط کار بیمارستانی را دوست بدارد یعنی علاقه مند باشد که در بیمارستان و یا محیط های مرتبط فعالیت کند . داوطلبان این رشته باید با تمایل و رغبت شخصی این رشته و محیط کار آن را انتخاب نمایند.

توانایی های فارغ التحصیلان مهندسی پزشکی

این رشته به گونه ای طراحی شده است که دانش آموختگان (فارغ التحصیلان) آن می توانند در زمینه طراحی، بهره برداری، نظارت، مدیریت و نگهداری از سیستم های مربوط به این رشته وارد شوند.

آنها در این راستا وظایف زیر را می توانند برعهده گیرند:

الف) نصب و راه اندازی دستگاه ها ، وسایل پزشکی و تجهیزات فنی بیمارستان ها

ب) تعمیر و نگهداری تجهیزات بیمارستانی

ج) مشاوره فنی در سفارش و خرید دستگاه های پزشکی

د) کمک در به کارگیری بهینه از دستگاه های پزشکی

ه) همکاری در طراحی دستگاه های پزشکی

و) همکاری در طرح های تحقیقاتی پزشکی

ز) مسئولیت فنی و مهندسی بیمارستان

ح) ساخت وسایل و تجهیزات بیمارستانی

آینده شغلی و بازار کار مهندسی پزشکی

در حال حاضر بازار کار هیچ رشته ای در حد ایده آل نیست و این شامل حال رشته مهندسی پزشکی نیز می شود اما بدون شک وضعیت فارغ التحصیلان این رشته، نسبت به رشته های مهندسی دیگر، مطلوب تر است. چون ارزش اقتصادی وسایلی که مهندسین پزشکی طراحی، تعمیر، نگهداری یا خریداری می کنند، بسیار بالا است. برای مثال اگر یک کامپیوتر سه یا چهار میلیون تومان قیمت دارد، یک دستگاه پزشکی بطور متوسط ده ها و صد ها میلیون تومان می ارزد. برای همین مسؤولان بیمارستان ها بطور نسبی برای حفظ و نگهداری آنها اهمیت بسیاری قائل اند.

این امر باعث شده تا خیلی از فارغ التحصیلان ما حتی دانشجویان ترم های آخر جذب بازار کار شوند، بویژه اگر فارغ التحصیل این رشته اصراری نداشته باشد که در تهران کار کند، می تواند در شهرستان ها جذب بیمارستان ها، سازمان تامین اجتماعی و مراکز متعدد دیگر شود.
فارغ التحصیلان هم چنین می توانند در مراکز تحقیقاتی از قبیل موسسه استاندارد، بنیاد مستضعفان و جانبازان، مرکز تحقیقات وزارت دفاع و سایر مراکز تحقیقاتی مشغول کار شوند. در پایان مقاله آشنایی با مهندسی پزشکی می توان گفت وزارت بهداشت، وزارت فرهنگ و آموزش عالی، وزارت صنایع، سازمان تامین اجتماعی، بیمارستان های دولتی و خصوصی و … از سایر محل هایی هستند که مهندس پزشکی می تواند در آنجا مشغول شود.